Wszyscy zostaliśmy wstrząśnięci wiadomościami na temat tragedii mającej miejsce w Kosowie. Choć wiadomo nam, że jest to tragiczną koniecznością, to jednak nie możemy przejść obojętnie obok dramatu mieszkających tam ludzi. Dlatego włączając się w dzieło Caritas Polskiej pragniemy w naszym mieście przeprowadzić zbiórkę pieniężną na ofiary wojny w Kosowie. Wpłat można dokonywać na konto: Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej Oddział w Bydgoszczy [...].
Ks. Jacek Dziel, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej
29 marca
„Gazeta Wyborcza” Bydgoszcz nr 74, 29 marca 1999.
Pomóżmy ofiarom wojny. Dzisiaj, w środę i czwartek zbieramy dary dla ofiar wojny w Kosowie. Potrzebne są czyste koce, śpiwory, namioty, nowa pościel i ręczniki, jednorazowe pieluchy dla dzieci i środki czystości. Czekamy na Was w Biurze Ogłoszeń „Gazety” [...]. Apelujemy też do producentów i hurtowni potrzebnych artykułów – pomóżcie! Czekamy również na wolontariuszy, którzy gotowi są pomóc przy organizacji zbiórki [...].
„Gazeta Stołeczna”, dodatek do „Gazety Wyborczej” nr 80, 6 kwietnia 1999.
Od kilkunastu już dni jesteśmy świadkami tragedii ludności albańskiej w Kosowie, dotkniętej polityką tzw. czystek etnicznych. W wyniku działań militarnych wielu zamieszkujących tamten rejon poniosło śmierć. Dziesiątki tysięcy mieszkańców miast i wiosek, zmuszonych w sposób bezwzględny do opuszczenia własnych domów i miejsca zamieszkania, poniosły ogromne straty materialne, pozostając bez dachu nad głową i bez podstawowych środków do życia, o czym zresztą informują nas codziennie środki przekazu.
Cały cywilizowany świat, w duchu ogólnoludzkiej solidarności, organizuje szeroko zakrojoną pomoc dla dotkniętych niebywałymi cierpieniami ofiar wojny, angażując w nią poszczególne kraje i narody oraz organizacje społeczne i charytatywne.
Chrześcijańska miłość bliźniego przynagla i zobowiązuje również nas do niesienia wielorakiej pomocy ofiarom gwałtu i przemocy. Proszę Was przeto, Bracia i Siostry, módlmy się gorąco, by Zmartwychwstały Chrystus otoczył swoją szczególną opieką wszystkich doświadczanych cierpieniami i wspierał tych, którzy zabiegają o stworzenie im ludzkich warunków egzystencji. W ramach zaś pomocy materialnej złóżmy dzisiaj nasze hojne ofiary do puszek przy wejściu do świątyni. Zgromadzone tą drogą środki zostaną przeznaczone w całości na dzieło pomocy kosowskim Albańczykom.
Z arcypasterskim błogosławieństwem
W najbliższą niedzielę 11 kwietnia przy wejściu wszystkich świątyń archidiecezji wrocławskiej zbierane będą ofiary do puszek z przeznaczeniem na pomoc ludności Kosowa.
ok. 8 kwietnia
„Gazeta Wyborcza” Wrocław nr 82, 8 kwietnia 1999.
Społeczność całego świata z trwogą obserwuje wojenne wydarzenia, które mają miejsce w Kosowie. W tragicznej sytuacji znaleźli się przymusowi uchodźcy z tego regionu. Wiele państw i organizacji humanitarnych podjęło już pilne działania w celu okazania podstawowej pomocy ludności cywilnej, którą dramatyczny wojenny los zmusił do ewakuacji, do szukania schronienia przed represjami. Te represje w większości dotykają setek tysięcy ludności cywilnej, której jedyną winą jest to, że są Albańczykami mieszkającymi w Kosowie. Dlatego zwracam się do Was, do władz samorządowych naszego regionu, do mieszkańców miast i gmin woj. lubuskiego o materialne wsparcie dla tych, których los dotknął w tak okrutny i nieludzki sposób. Pomóżmy im przekazując dary. Oczekują na to organizatorzy akcji – PCK, Caritas i inne organizacje. Niech dramatyczne „polskie drogi” do wolności, którą znaczyła historia i współczesność, wsparte przez międzynarodową społeczność, będą ważnym i twórczym impulsem do podobnych naszych działań dla Kosowian – o co w imieniu rządu RP i własnym serdecznie proszę.
„Gazeta Wyborcza”, Zielona Góra, nr 83, 9 kwietnia 1999.